Ürün sepetinize eklendi.
Seçilen ürün zaten sepetinizde mevcut.
24/05/2022
Soğuk Havalarda Gaz Detektörü Kullanımı
Soğuk havalarda, kış termometreyi eksi derecelere sürüklediğinde portatif gaz dedektörlerinizin ne kadar iyi çalışacağı konusunda endişeleriniz olabilir. Bazı cihazlar -40 dereceye kadar çalışabilirken, çoğu portatif gaz monitörünün sürekli çalışması için en düşük sıcaklık derecesi -20 santigrat derecedir. Buna rağmen çoğu cihaz kısa süreler için daha düşük sıcaklıklarda kullanılabilir. Sensör tepkisi, sıcaklıklar soğudukça kesinlikle değişecektir. Ancak daha karmaşık gaz monitörleri, gaz okumalarını gerçek konsantrasyonların +/-%15'i içinde tutmak için tipik olarak "sıcaklık telafisi" kullanır.

Soğuk havalarda gaz dedektörlerini kullanırken sıcak bir his elde etmenize yardımcı olacak bazı ipuçları.

1. 20 dakikadan az: stabilize etmeye gerek yok. Dışarı çıktığınızda anında soğuğu hissedersiniz. Ancak gaz monitörünüzün ortam sıcaklığı ile dengeye ulaşması biraz zaman alacaktır. Sıcaklık kompanzasyonu tipik olarak monitörün dahili sıcaklığı ile izlenir. Monitörü 20 dakika veya daha kısa bir süre kullanacaksanız, kullanmadan önce sabitlenmesine ve dış ortam sıcaklığına ayarlanmasına izin vermenize gerek yoktur. Açın, ölçümlerinizi yapın ve sıcak olan yere geri dönün.

2. 20 dakikadan fazla: stabilize edin. Monitörünüzü 20 dakikadan fazla dışarıda kullanacaksanız, kullanmadan önce 15-20 dakika ortam sıcaklığında sabitlenmesini sağlayın ve ardından açın ve sensörleri temiz havada sıfırlayın.

3. Nemli bir yerde saklayın. Kuru ve Nemsiz iklim, bazı elektrokimyasal sensörlerin performansını soğuk sıcaklıklardan bile daha fazla etkiler. Sulu elektrolitlerin kurumasını önlemek için cihazlarınızı nemli bir yerde saklayın ve şarj edin. Ortam bağıl nemini %40-50'de tutmak, sensörlerinizin hassasiyetini korumada uzun bir yol kat edecek ve daha uzun süre çalışmasını sağlayacaktır.

4. Monitör gecikirse sık sık doğrulama testi yapın. Cihazın tepkisi -20C'nin altındaki sıcaklıklarda yavaş görünebilir. Ekran donarsa kararabilir ve hatta kararabilir. Bu olursa, gaz monitörünüz muhtemelen gazı algılamaya ve alarm vermeye devam edecektir. Bu şekilde kullanmanız gerekiyorsa, yanıt verdiğinden emin olmak için her kullanımdan önce çarpma testi yapın ve cihazı mümkün olan en kısa sürede ısıtın.

5. Donmuş oksijen sensörü olup olmadığını kontrol edin. Cihazınızdaki elektrokimyasal sensörler tipik olarak sulu bir elektrolite sahiptir ve bazı durumlarda sıcaklıklar uzun süre -20C'nin altına düştüğünde donabilir. Normalde ilk donan oksijen sensörü olacaktır. Dondurulduğunda, sensörler güvenilir bir okuma üretemez, ancak ısındığında ve çözüldükten sonra işlevsellik geri dönmelidir.

6. Daha sık şarj etmeye hazır olun. Pil çalışma süresi soğuk havalarda azalabilir. -20C'nin altında çalışma süresi %50 veya daha fazla azaltılabilir.

7. İhtiyacınız olana kadar monitörü sıcak tutun. Gaz monitörünüzü vücudunuza yakın tutmak, onu mümkün olduğunca sıcak tutacaktır. Monitörü uzaktan örnekleme için kullanıyorsanız, onu ceketinizin içinde mümkün olduğunca uzun süre tutmak, sıcak kalmasına ve daha uzun süre çalışmasına yardımcı olacaktır.
Soğuk havalarda gaz dedektörlerini kullanmanın iyi bir kuralı, soğukta çalışmaya devam edebiliyorsanız, gaz monitörünüzün de öyle olmasıdır. Sizin için çok soğuksa, muhtemelen enstrüman için çok soğuktur.